System do zarządzania energią pochodzącą z OZE (w oparciu o technologie TIK)

FAQ

1. Kiedy energia cieplna z kolektorów nie jest produkowana?

Kolektory to urządzenia, które zmieniają energię słoneczną w cieplną. Dlatego nie działają w szczególności w nocy i podczas dużego zachmurzenia.

2. Czy brak odbioru C.W.U zgromadzonej w zasobniku, ma negatywny wpływ na instalację? Co jeśli wyjadę na urlop i nikt nie będzie korzystał z ciepłej wody?

Nie odbieranie zgromadzonej w zasobniku solarnym wody powoduje wzrost jej temperatury. W skutek czego może dojść do rozszczelnienia instalacji glikolowej. Dlatego w przypadku dłużej nieobecności należy włączyć tryb „urlopowy”. W wyniku jego działania nagrzany zestaw solarny zostanie automatycznie schłodzony.

3. Czy w okresie zimowym energia cieplna jest produkowana?

W zimie kolektory słoneczne działają mniej efektywnie. W naszej szerokości geograficznej kolektory słoneczne pracują najwydajniej w okresie od kwietnia do września. W tym czasie są w stanie pokryć całe zapotrzebowanie na energię cieplną. Aby uniknąć obniżenia temperatury wody zgromadzonej w zasobniku poza sezonem grzewczym należy zamknąć zawór kulowy na zasileniu górnej wężownicy.

4. Jakie usterki wymagają natychmiastowej reakcji serwisu?

Usterki, które powinny być jak najszybciej zgłaszane do serwisu to: rozszczelnienie instalacji glikolowej, ciepłej wody użytkowej lub centralnego ogrzewania oraz uszkodzenie sterownika. Reklamacje najlepiej złożyć drogą elektroniczną na adres: serwis@flexipowergroup.pl. Zostanie ona rozpatrzona w ciągu 7 dni od momentu zgłoszenia awarii.

5. Jak kontrolować czy instalacja nie uległa rozszczelnieniu?

Rozszczelnienie instalacji glikolowej można bez problemu monitorować. Jego oznaką jest spadek ciśnienia na manometrze, który znajduje się na wyjściu grupy pompowej w kierunku naczynia.

6. Jak zapewnić bezawaryjną pracę instalacji?

Aby zapewnić wydają pracę zestawu solarnego należy przy jego eksploatacji stosować się do zaleceń zawartych w instrukcji obsługi oraz dokonywać systematycznych przeglądów prowadzonych przez autoryzowany serwis.

7. W jakim celu stosuje się drugie źródło ciepła?

Energia słoneczna nie jest przewidywalnym źródłem energii. Dlatego też zestaw solarny wymaga połączenia z drugim źródłem ciepła na przykład, z kotłem olejowym, gazowym, stałopalnym lub grzałką elektryczną.

8. Co oznacza kapanie z zaworu bezpieczeństwa?

Zjawisko tzw. kapania wody z zaworu bezpieczeństwa występuję w momencie wzrostu ciśnienia wody wewnątrz zasobnika (od 5,8 do 6 bar – odczytanych z manometru). Pojawiająca się woda nie jest jednak oznaką usterki i nie wymaga wezwania serwisu.

9. Co oznaczają poszczególne wskazówki na manometrze?

• Czerwona wskazówka określa tzw. ciśnienie nominalne (ok. 2 – 2,5 barów). • Czarna wskazówka ukazuje wartość ciśnienia w instalacji podczas jej pracy. Wskazówka czarna powinna pokrywać się z czerwoną. W skutek ciągłych wahań ciśnienia możliwe są jednak pewne odchylenia od tej normy.

10. Jak reagować na nagły spadek ciśnienia w instalacji?

Jeśli w trakcie pracy kolektorów słonecznych ciśnienie w układzie spadnie poniżej 1 bar, należy zgłosić ten fakt w urzędzie gminy. Nagły spadek ciśnienia oznacza bowiem, że mogło dojść do rozszczelnienia instalacji glikolowej.

11. Co oznacza pulsująca ikonka w miejscu wyświetlanej temperatury?

Pulsująca ikonka w miejscu wyświetlanej temperatury oznacza awarię czujnika.

12. Czy płyn solarny należy wymieniać?

Wymiana płynu solarnego jest zalecana w trzech zasadniczych przypadkach: • raz na 5 lat, • gdy zmieni on barwę na bardzo ciemną (czarną), • jego pH jest mniejsze niż 6.6.

13. Czy kolektory należy czyścić?

Zazwyczaj szyby podlegają samo czyszczeniu przez na przykład, deszcz lub śnieg. Czyszczenie szkła kolektora jest zalecane jednak w momencie stwierdzenia jego znacznego zabrudzenia przez autoryzowany serwis.

14. Jaka jest żywotność kolektorów słonecznych?

Podmioty certyfikujące urządzenia solarne określają żywotność tego typu urządzeń na 20 lat.

15. Co dzieje się w przypadku gradobicia?

Odporność na skutki gradobicia zapewnia kolektorom słonecznym szyba o grubości 3.2 mm

16. Dlaczego zbiornik instalacji solarnej jest taki duży?

Pojemność zbiornika kolektora powinna być 1,5-2 razy większa od dziennego zapotrzebowania na ciepłą wodę użytkową (o temperaturze 60°C), które zwykle mieści się w przedziale 50-80 l wody na 1 osobę. Większy rozmiar zbiornika zabezpiecza instalację przed przegrzaniem oraz magazynuje nagrzaną w ciągu słonecznych dni wodę.

17. Co się stanie, gdy woda w zbiorniku osiągnie maksymalną temperaturę?

Gdy woda w zbiorniku osiągnie maksymalną temperaturę, sterownik solarny wyłączy pompę.

18. Czy kolektory trzeba ustawić pod konkretnym kątem?

Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna. Kolektory słoneczne są najbardziej efektywne przy nachyleniu mieszczącym się w przedziale 20-60 stopni. Odchylenia od tej normy wynoszące około 10 stopni dają mniej więcej 5% różnicy w uzysku energetycznym.

19. Czy kolektory mogą zaparować od środka?

Tak. Są one jednak wyposażone w specjalne otwory wentylacyjne, które odprowadzają parę wodną.

20. Czy kolektory słoneczne produkują energię elektryczną?

Kolektory słoneczne (tzw. solary) nie produkują energii elektrycznej. Wykorzystują one energię słoneczną do podgrzewania wody. Obecnie na rynku dostępne są hybrydowe kolektory słoneczne. Urządzenia te łączą w sobie płaski kolektor słoneczny z modułem fotowoltaicznym. Dzięki czemu zamieniają one energię słoneczną w ciepło i prąd elektryczny.

21. Czy kolektory słoneczne mogą słuzyć do ogrzewania domu?

Kolektory słoneczne mogą służyć do ogrzewania domu pod warunkiem, że w budynku zamontowane jest niskotemperaturowe ogrzewanie podłogowe lub ścienne. Nie jest to jednak opłacane rozwiązanie.

22. Jakie są koszty eksploatacji kolektorów?

Koszty eksploatacji kolektorów słonecznych związane są z następującymi kwestiami: • przeglądy instalacji solarnej – raz na 2 lata ok. 100 zł; • koszt prądu elektrycznego – rocznie ok. 40/50 zł; • wymiana płynu solarnego – średnio co 5 lat ok. 400 zł; • wymiana anody magnezowej – ok. 150 zł.

23. Płaskie czy próżniowe – które kolektory wybrać?

Wybór odpowiednich kolektorów zależy między innymi od pory roku, w której użytkownik chce z nich korzystać: • w okresie letnim najbardziej efektywne są kolektory płaskie, • jesienią i wiosną najlepiej sprawdzi się układ z kolektorem próżniowym w tzw. „technologii termosowej” o średnicy rury solarnej 58 mm, • do całorocznej eksploatacji najkorzystniejszy będzie tzw. system „na cały rok” z kolektorem próżniowym o średnicy rury 70 mm we wnętrzu, której znajduje się zamknięty płaski kolektor.

24. Czy w przypadku braku południowego dachu, montaż kolektorów słonecznych ma sens?

W przypadku dachów skierowanych na wschód lub zachód kolektory mogą być montowane następujący sposób: • w specjalnych ramkach, które kierują je na południe, • do ściany lub na wolnostojących ogrodowych konstrukcjach. Ponadto można też zamontować dwa kolektory słoneczne – po obu stronach budynku.

25. Jaki jest okres gwarancji poszczególnych elementów, wchodzących w skład instalacji?

Każdy element instalacji objęty jest gwarancją producenta.

26. Czy instalacja solarna jest w stanie ogrzać wodę w basenie?

Tak. Ponadto wykorzystanie energii cieplnej w ten sposób, w okresie grzewczym od maja do września, pozwala wykorzystać nadwyżki energii, co zapewni minimalizację strat.

27. Jaka jest stawka VAT przy kolektorach?

Kolektory objęte są 23% stawką VAT. W przypadku zakupu zestawu solarnego wraz z usługą montażu do domów o powierzchni mieszkalnej poniżej 300 m² można skorzystać z obniżonej wartości VAT – 8%. W domach o powierzchni powyżej 300 m² stawka VAT jest proporcjonalnie wyższa.

28. Czy montaż zestawu solarnego w ogrodzie w sporej odległości od budynk(ok. 25mb) spowoduje duże straty ciepła?

Nie – w tym przypadku należy jednak pamiętać, że strata ciepła zostanie ograniczona pod warunkiem właściwej izolacji rury.

29. Jaki jest czas zwrotu zestawu solarnego?

Okres zwrotu kosztów inwestycji uzależniony jest od zapotrzebowania obiektu na ciepłą wodę. Im większe jest zapotrzebowanie na ciepłą wodę użytkową, tym szybciej nastąpi zwrot poniesionych nakładów finansowych. Przy zestawach kompaktowych inwestycja wraca się po 2-3 latach.

30. Jak działa kolektor i do czego może służyć?

Kolektory słoneczne zamieniają energię emitowaną przez słońce w energię cieplną. Urządzenia te mogą być z powodzeniem wykorzystywane do ogrzewania budynków mieszkalnych, przemysłowych lub/i użyteczności publicznej. Ponadto mogą służyć do produkcji ciepłej wody lub dogrzana basenu.

31. Czy montaż instalacji solarnej wymaga zezwoleń budowlanych lub urzędowych?

Montaż kolektorów słonecznych na dachu budynku lub wolnostojąco nie wymaga zezwolenia.

32. Czy na dachu mojego domu również da się zamontować kolektor?

Tak – niezależnie od kierunku położenia budynku.

33. Czy da się zamontować kolektor na dachu płaskim?

W przypadku płaskiego dachu kolektor słoneczny montowany jest na specjalnej wolnostojącej konstrukcji, która zapewnia efektywną eksploatację.

34. Jak odśnieżyć zimą kolektor?

Aby odśnieżyć kolektor słoneczny zimą można skorzystać z trybu odmrażania, który dostępny jest w panelu sterowania solarnego Funkcja ta umożliwia ręczne uruchomienie pompy kolektora dzięki, której dochodzi zalegający śnieg roztopi się. Po zakończeniu pracy sterownik przełącza się na tryb automatyczny.

35. Co się dzieje w przypadku braku dopływu prądu? Czy system solarny jest wtedy bezpieczny?

W przypadku braku prądu bezpieczeństwo systemu zapewnie solarne naczynie przeponowe 6 bar i zawór bezpieczeństwa w grupie pompowej. Rozwiązanie to pozwala „upuścić” czynnik roboczy lub wytworzyć ciśnienie powyżej 6 bar zabezpieczając w ten sposób całą instalację.

36. Co w przypadku dłuższego braku prądu?

Dłuższy brak prądu nie ma wpływu na późniejsze funkcjonowanie systemu solarnego. Nie mniej jednak powoduje on wzrost temperatury płynu solarnego. Dlatego w sytuacji dłuższej przerwy w dostawach prądu warto stosować wyposażenie i materiały, które są przystosowane do wysokich temperatur lub zaopatrzyć się w zestaw awaryjnego zasilania.

37. Jak długo nagrzewa się zasobnik np. 300 litrów ogrzewany trzema kolektorami w słoneczny dzień i jak długo utrzymuje temperaturę?

W słoneczny dzień 300 litrowy zasobnik średnio nagrzewa się w około 4 godziny do temperatury 12-50º C. Właściwy montaż i eksploatacja sprawia się, że zgromadzona w zasobniku ciepła woda użytkowa traci jedynie około 5-6 º C na dobę.

38. Jakie powinny być przekroje rur w instalacji solarnej?

Średnica rur w instalacji solarnej uzależniona jest od liczy kolektorów: • 2-3 sztuki kolektory – w tym przypadku rurociągi powinny mieć średnicę 15 mm (średnica wewnętrzna rur min. 12 mm dla długości do 20 m pojedynczej rury od kolektorów do zbiornika), • 4-5 kolektory – rurociągi powinny mieć 18mm (średnica wewnętrzna rur min. 15 mm dla długości do 20m pojedynczej rury od kolektorów do zbiornika).

39. Jaka może być maksymalna długość rur w instalacji solarnej?

Aby zapewnić stosunkowo niewielkie straty ciepła zalecana długość rur w instalacji solarnej to 15-20 m.

40. Czy system solarny może być zdemontowany na czas np. wymiany dachówki?

System solarny jest wykonany ze stali nierdzewnej lub aluminium. Dlatego też może być bez problemu demontowany.

41. Czy po montażu kolektorów nie będzie przeciekał dach?

Nie. Szczelność pokrycia dachu zapewnia fakt, że kolektory słoneczne instalowane są do krokwi lub przybitych do nich łat. Ponadto przy pozostałych pokryciach śruby montowane z uszczelką przechodzą przez pokrycie dachowe. Połączenia rurowe można także poprowadzić przez dachówkę wentylacyjną.

42. Jakie muszą zostać spełnione warunki dotyczące izolacji rur do kolektorów usytuowanych na gruncie?

Poza izolacją cieplną sieć, która poprowadzona jest na gruncie powinna zostać zabezpieczona przed nasiąkaniem. W tym celu można umieścić ją na przykład, w rurze drenażowej (preizolacja).

43. Jak rozwiązane jest mocowanie na blacho dachówce?

Mocowanie kolektora słonecznego na blacho dachówce odbywa się za pomocą specjalnego haka, którego przytwierdza się przez górną falę do krokwi i uszczelnia silikonem dekarskim.

44. Jaka jest temperatura czynnika roboczego w kolektorze?

Temperatura czynnika roboczego w kolektorze w trakcie normalnej pracy wynosi od 30 do 95º C. W sytuacji ekstremalnej temperatura ta może osiągać nawet do 300º C.

45. Jakie funkcje spełnia termoregulator?

Termoregulator typu ST-402N służy do konfiguracji pracy pomp kolektorowych (lub pompy i zaworu). Jest to możliwe bezpośrednio ze sterownika.

46. W zasobniku panuje bardzo wysoka temperatura(80-95oC), czy nie ulegnę poparzeniu?

Zamontowany w każdej instalacji termostatyczny zawór mieszający chroni użytkownika systemu przed poparzeniem się gorącą wodą z zasobnika solarnego. Użytkownik pokrętłem może regulować temperaturę ciepłej wody.

47. Wyciek glikolu – co robić w trakcie oczekiwania na serwis?

W czasie oczekiwania na przyjazd autoryzowanego serwisu należy zabezpieczyć wyciekający glikol przed dostępem osób nieupoważnionych, w szczególności dzieci. Wystarczy zebrać go do odpowiedniego pojemnika.

48. Czy kolektory słoneczne – solarny system grzewczy do podgrzewania CWU, jest dobrą inwestycją dla mnie?

Instalacja kolektorów słonecznych jest opłacalna w zależności od paliwa jakie jest stosowane do ogrzania ciepłej wody i liczby mieszkańców. Będzie to doskonała inwestycja w sytuacji, gdy w domu mieszkają minimum dwie osoby, a woda ogrzewana jest za pomocą energii elektrycznej, oleju opałowego lub gazu.

49. Jakie elementy wchodzą w skład typowego systemu do ogrzewania CWU?

W skład zestawu solarnego wchodzą: kolektor słoneczny, stacja pompowa, naczynie przeponowe, sterownik, zbiornik wody użytkowej, odpowietrznik i inne elementy instalacyjne takie jak rury czy złączki.